Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

72% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Menu

Halving Bitcoina 2020: Wszystko co musicie wiedzieć

Podczas całej jedenastolatniej historii, miały miejsce dwa wcześniejsze Halvingi Bitcoina (albo Halveningi) i w obu przypadkach wpłynęły one na cenę Bitcoina. Do Halvingu Bitcoina dochodzi, gdy szybkość z jaką tworzonę są nowe Bitcoiny zostaje podzielona na dwa, a to dzieje się w przybliżeniu raz na 4 lata. Następny Halving Bitcoina będzie miał prawdopodobnie miejsce w maju 2020 roku. Obecnie funkcjonujemy w zupełnie innej sytuacji gospodarczej niż podczas ostatnich wydarzeń halvingowych: a więc co może to oznaczać dla ceny Bitcoina po następnym Halvingu?

Może się wydawać, że Halving wpłynie negatywnie na kopalnie Bitcoina; jednakże dla handlowców i inwestorów wiąże się on z wieloma plusami. Celem tego artykułu jest przegląd potencjalnego wpływu następnego wydarzenia Halvingu (zaplanowanego na maj 2020 roku). Zobaczymy tu także jak możesz nim handlować i przekonamy się jakie są sposoby na efektywne zarządzanie i ograniczenie ryzyka. Musimy najpierw zrozumieć czym jest Halving i czego możemy oczekiwać w kategoriach wpływu tego wydarzenia na cenę Bitcoina w 2020 roku.

Czym jest 'Halving Bitcoina'?

W sieci może być wygenerowanych tylko 21 milionów bloków Bitcoina. Bitcoiny są wydobywane, a osoby które je wydobywają otrzymują w zamian Bitcoiny jako ich nagrodę. Gdy następuje Halving, kopalnie otrzymują 50% mniej Bitcoina, za taką samą pracę. Celem wydarzenia Halvingu jest zrównoważenie popytu i podaży. Przy mniejszej podaży występuje większy popyt, a tym samym oczekuje się, że wartość każdego Bitcoina powinna generalnie rosnąć.

Jak Halving Bitcoina wpłynie na jego cenę?

Rezultatem poprzednich Halvingów był wzrost ceny Bitcoina wobec dolara amerykańskiego. Na przykład, po wykonaniu Halving w 2012 roku, ceny BTC/USD wystrzeliły w górę z $11 do ponad $1000 w jednym roku - a to wzrost 80 razy. Po Halvingu w 2016 roku, cena Bitcoina wzrosła ponownie; BTC pozostawał w zakresie cenowym $580-700 przez kilka miesięcy, a potem powoli przesuwał się w górę, aby na koniec roku osiągnąć cenę $900.

Tym niemniej, to bardzo ważne aby wziąć pod uwagę że popyt na Bitcoina może drastycznie się zmieniać i że okoliczności jakie towarzyszą każdemu Halvingowi są zupełnie inne. To oznacza, że przypisanie zwyżkowego albo zniżkowego ruchu cenowego do konkretnego wydarzenia Halvingu wcale nie jest proste.

Niektórzy analitycy uważają, że ponieważ oczekiwany Halving który ma wydarzyć się w maju, będzie miał miejsce podczas globalnego spowolnienia gospodarczego, jego wynikiem może być wzrost popytu. Tym niemniej to ważne, aby pamiętać, że biorąc pod uwagę bezprecedensowy globalny kryzys, mogą to być jedynie spekulacje.

Jak często następuje taki podział Bitcoina?

Halvingi Bitcoina są planowane za każdym razem, gdy wydobyte zostanie 210,000 bloków, co zdarza się przeciętnie raz na cztery lata. Do tej pory miały miejsce 2 wydarzenia Halvingów; pierwszy odbył się w listopadzie 2012 roku i kopalnie zmniejszyły wydobycie od 50 BTC co 10 minut, do wydobycia 25 BTC co 10 minute. Następny Halving miał miejsce w lipcu 2016 roku, gdy kopalnie wydobywały 12.5 nowych BTC co 10 minut. Halving w maju 2020 roku zmniejszy jeszcze liczbę wydobytych BTC do 6.25 co 10 minut.

Tabela z informacjami o poprzednich i planowanych podziałach Bitcoina.

Zalety i wady Halvingu Bitcoina

Może się wydawać że Halvingi mogą być postrzegane jako negatywne wydarzenie rynkowe, szczególnie dla kopalni Bitcoina. Jednakże dla inwestorów i handlowców Halving może mieć pozytywne konsekwencje.

Ponieważ cena Bitcoina ma tendencje wzrostowe po każdym Halvingu, posiadacze Bitcoina powinni raczej odczuć pozytywne efekty; to dlatego że wartość ich kapitału generalnie wzrośnie.

Halvingi są raczej dobrą rzeczą dla popytu na Bitcoin, ponieważ gdy podaż spada, są one uważane za katalizator pozytwnych przyszłych ruchów cenowych dla Bitcoina oraz dla innych altcoinów.

Tym niemniej, handlowcy muszą brać pod uwagę, że mogą wystąpić pewne negatywne skutki uboczne Halvingu Bitcoina. Niektórzy analitycy przewidują, że inne altcoiny mogą utracić na wartości w rezultacie Halvingu; po gwałownych wzrostach Bitcoina w 2019 roku wiele mniejszych altcoinów ucierpiało na tym, że ich inwestorzy zwrócili się do Bitcoina.

Istnieje także ryzyko, ze cena Bitcoina może nagle się załamać, gdy kopalnie sprzedadzą swoje nagrody, ze względu na nagłe podwojenie narzuconych kosztów wydobycia.

Jako rezultat Halvingu występuje poza tym zmienność, która może być wadą lub zaletą - ogólnie zmienność występuje najczęściej przed lub po tym wydarzeniu rynkowym. Handlowcy mogą oczywiście używać zmienność na swoją korzyść; jednakże dzikie fluktuacje cenowe mogą także sprawić, że będzie trudno odnaleźć wzorzec w ruchach cenowych, a tym samym będzie trudniej zaimpelementować skuteczną strategię handlową.

Jak mogę handlować Halvingiem Bitcoina?

Poprzednie wydarzenia halvingowe prowadziły do wzrostu cen Bitcoina. Podczas pierwszego Halvingu ceny BTC podskoczyły do góry z $11 do $1,100, a drugi Halving doprowadził do wzrostu wartości Bitcoina z $600 to $20,000 in 18 months. Tym niemniej okoliczności gospodarcze towarzyszące każdemu Halvingowi mogą się różnić i popyt na Bitcoina może się gwałtownie zmieniać, szczególnie podczas obecnej pandemii, która stała się gospodarczym testem nawet dla najbardziej "stabilnych" instrumentów.

Choć niektórzy wierzą, że cena Bitcoina może przesuwać się w tym samym kierunku co cena akcji i różnych innych instrumentów stocks, przez to że inwestorzy zamieniają swoje dotychczasowe inwestycje na gotówkę, inni mają nadzieję, że te wahania rynkowe w połączeniu z halveningiem mogą doprowadzić cenę Bitcoina do tego, że przekroczyna ona swoje maksima z 2017 roku i osiągnię kwotę $20,000.

Spójrzmy na wykres poniżej aby zrozumieć bezpośredni wpływ wydarzeń Halvingu na cenę BTC/USD w przeszłości:

Wykres który pokazuje wpływ wydarzeń Halvingu na cenę Bitcoina.

Jak mogę zdobyć przewagę dzięki Halvingowi BTC?

Zakup Bitcoina jest drogi. Jeśli KUPUJESZ Bitcoin i dochodzi do załamania ceny, zostaniesz z kosztowną stratą. Alternatywą dla samego Bitcoina może być handel kontraktami CFDs na Bitcoin, co oznacza, że możesz spekulować na ruchach cenowych, zamiast kupować ten instrument bezpośrednio. Możesz także poczekać aż nastąpi wydarzenie Halvingu i dopiero wtedy otworzyć pozycję KUP lub SPRZEDAJ w BTC/USD, w zależności od tego, w którą jaki ruch cenowy przewidujesz dla tej pary. Oprócz tego dzięki kontraktom CFD, możesz handlować zarówno na rynkach opadających, jak i rosnących. Jeśli wierzysz, że cena Bitcoina będzie spadać, możesz otworzyć pozycję SPRZEDAJ. Alternatywnie, jeśli wierzysz, że cena będzie rosną, możesz wówczas wykonać zlecenie KUPUJ gdy będzie tani i SPRZEDAJ gdy będzie drogi.

Jak mogę zarządzać ryzykiem podczas handlu Bitcoinem?

Istnieją różne środki jakie możesz przedsięwziąć aby zarządzać swoim ryzykiem, włączając w to ograniczenie kapitału jaki wkładasz w każdą transakcję handlową. Może to być 10%, 5% albo mniej, w zależności od twojej strategii handlowej.

Możesz także użyć narzędzia zarządzania ryzykiem, takiego jak Stop Strata oraz zleceń Weź Zysk które znajdziesz na platformie Plus500. Zlecenia Stop Loss zatrzymują twój handel gdy wartość instrumentu spada do określonego poziomu lub go przekracza. Z kolei Weź Zysk pozwala na zamknięcie pozycji gdy osiągnie ona określony poziom zysku, aby zabezpieczyć osiągnięte dochody. Występuje także zlecenie Gwarantowany Stop, za które naliczana jest opłata, ale które gwarantuje że twoja pozycja zamknie się na dokładnie określonej przez ciebie wartości.

Ekran Bitcoina na platformie Plus500.

Ceny ilustarcyjne.

Jak Halving Bitcoina wpłynie na rynki krypto?

Biorąc pod uwagę cały rynek krypto, Bitcoin stoi na czele szerszego rynku. Większość wiodących kryptowalut wydaje się rosnąc gdy Bitcoin także wzrasta przez pewien czas, co sprawdzi nas do wniosków, że altcoiny takie jak Ethereum oraz Litecoin, mają okres zwyżek dodatnio skorelowany ze zwyżkami samego Bitcoina. Amerykańskie przysłowie “Mocna fala unosi wszystkie łodzie” z pewnością obowiązuje w przypadku altcoinów, które także posiadały trend zwyżkowy podczas każdego ostatniego Halvingu. Podczas gdy światowa gospodarka pozostaje w chaosie i jako rezultat tego niemal wszystkie instrumenty ucierpiały, posiadacze Bitcoina mogą potencjalnie raz jeszcze zebrać żniwo następnego Halvingu. Obserwujcie nas uważnie i pamiętajcie, że możecie handlować kontraktami CFD na Bitcoin z platformą Plus500.

*Uzależnione od dostępności operatora.

Potrzebujesz pomocy?
Wsparcie 24/7