Plus500 does not provide CFD services to residents of the United States. Visit our U.S. website at us.plus500.com.

Jak Działa Bitcoin

Od powstania w 2009 roku, Bitcoin stał się najpopularniejszą istniejąca krytpowalutą. Jest nie tylko uważany za ojca cyfrowych monet, ale też za jedną z kryptowalut, którymi najczęściej się handluje z oszałamiającą kapitalizacją rynku. Wszechobecność Bitcoina mówi sama za siebie, ale jak dokładnie działa?

Bitcoin to forma cyfrowej waluty, która może być używana do zapłaty za dobra i usługi wszędzie tam, gdzie jest akceptowana. Działa to podobnie do walut fiat, takich jak dolar amerykański (USD/JPY), funt brytyjski (GBP/USD), euro (EUR/GBP) i inne.

Jednak zamiast monitorowania przez bank centralny aby potwierdzić jego autentyczność i dopuścić do obrotu, Bitcoin polega na systemie zdecentralizowanym. To oznacza, że nie istnieje centralny system który kontroluje tą walutę. Zamiast tego, zbiór niezależnych jednostek oferuje swoją własną moc obliczeniową (węzły) aby monitorować, dokonywać przeglądu oraz aby zatwierdzać transakcje.

W jakim celu został stworzony Bitcoin

Głównym celem, którym został stworzony Bitcoin było stanie się sposobem przeprowadzania transakcji w internecie bez potrzeby angażowania w nią strony trzeciej. Innymi słowy, w przeciwieństwie do tradycyjnych transakcji bankowych, Bitcoin został stworzony z zamiarem służenia jako alternatywny system płatności, który działa bez kontroli (zdecentralizowany) poprzez wykorzystanie technologii blockchain.

Czym jest technologia blockchain i jak działa?

Blockchain albo technologia rozprzestrzenionego rejestru odnosi się do formatu, z którego wiele kryptowalut korzysta w celu weryfikacji, że płatnik jest prawowitym właścicielem monety poprzez decentralizację i kryptograficzny hasz. Dokonuje tego poprzez posiadanie rejestru (systemu ewidencjonowania) ruchu każdej monety, kiedy przekazywana jest nowemu właścicielowi. Zatwierdzenie każdej transakcji zapewnia też, że te ruchy są zgodne z protokołami sieci.

Wszystkie niezależne węzły (udziałowcy sieci) mają dostęp do rejestrów, które przechowują informacje dotyczące tego, kto posiada daną monetę w każdym momencie i potwierdza legalność każdego bloku. Każda transakcja albo pakiet danych są nazywane "blokiem" i księga może połączyć je wszystkie w porządku chronologicznym. To dzięki temu "blockchain" stał się synonimem Bitcoina, ponieważ używa metodologii blockchain, aby utrzymywać przejrzysty i uczciwy system.

Telefon z ekranem handlowym Bitcoina na platformie Plus500.

Ceny ilustarcyjne.

Jak handlować Bitcoinem

Wielu handlowców lubi handlować kryptowalutami takimi jak Bitcoin, ponieważ są to zmienne instrumenty o nieprzewidywalnych ruchach cenowych. Handlowcy długoterminowi mogą preferować zakup instrumentu bazowego, mając nadzieję że wartość wzrośnie z czasem, natomiast inni preferują handelkontraktami na różnice (CFD). Każda z metod umożliwia przedsiębiorcom dostęp do kryptowalut na swój własny sposób.

Posiadanie Bitcoina

Tak jak posiadanie złota, srebra albo innego potencjalnego magazynu wartości, posiadacz spekuluje, że w przyszłości cena tego towaru wzrośnie.

Posiadacze Bitcoina są narażeni na długoterminowe ryzyko przez brak danych historycznych, które pozwoliłyby im przewidzieć czy ich moneta utrzyma wartość w przyszłości. Oprócz tego, muszą przechowywać swoją cyfrową walutę w akceptowalnym portfelu cyfrowym. Gdy już chcą dokonąc zakupu lub sprzedaży swojej waluty, muszą skorzystać z otwartego rynku i upewnić się, że mają prawidłowe hasło dla swojego portfela.

CFD na Bitcoin

Jeśli chodzi o Kontrakty CFD, handlowcy nie muszą posiadać instrumentu bazowego. Mogą zamiast tego użyć platformy handlowej takiej jak Plus500, aby otworzyć pozycję na ruchy cenowe Bitcoina, otwierając pozycje długie lub krótkie. Handlując z Plus500, handlowcy mogą otwierać pozycje z dźwignią, zyskując większą ekspozycję na instrument, bez opłacania prowizji.

Na przykład, jeśli handlowiec wierzy, że cena Bitcoina wzrośnie, może otworzyć pozycję ‘Kup’ na Kontrakt CFD na Bitcoin. Choć nie stanie się on właścicielem Bitcoina z tej transakcji, może wciąż zarobić na ruchach cenowych Bitcoina, o ile cena wzrośnie w stosunku do wartości po której ta pozycja została otwarta. I jednocześnie, jeśli wartość Bitcoina spadnie poniżej wartości w której ta pozycja została otwarta, poniesie on stratę.

Z drugiej strony, jeśli handlowiec wierzy, że wartość Bitcoina spadnie, również może na tym zarobić. Otwierając pozycję ‘Sprzedaj’, może potencjalnie zyskać na ujemnych ruchach cenowych Bitcoina. Na przykład, jeśli otworzysz pozycję Sprzedaży Kontraktu CFD na Bitcoin CFD wycenioną na $16,000, a cena spadnie do $15,900, możesz zamknąć pozycję, bez potrzeby szukania kupca i zarobić $100. Jednocześnie, jeśli otworzysz pozycję Sprzedaj na ta samą kwotę, ale zamkniesz ją gdy cena wzrośnie do $16,100, wówczas stracisz $100.

Chmura słów z pojęciami związanymi z Bitcoinem.

Informacje o Handlu Bitcoinem

Przedsiębiorcy, którzy handlują Bitcoinem i innymi kryptowalutami z Plus500 mogą robić to 24 godziny na dobę.

Posiadanie ciągłego dostępu do cen w czasie rzeczywistym dla tej cyfrowej monety sprawia, że handlowy mogą pewnie otwierać i zamykać pozycje bez obaw o ich cyfrowe portfele lub o brak kupujących na rynku.

Choć wiele cyfrowych walut, takich jak Ethereum zyskało popularność od czasów wypuszczenia Bitcoina, żadna z nich nie osiągnęła relatywnie wysokiej wyceny albo wielkości adopcji. Krótka historia Bitcoina jest pełna spekulacji, nagłych wzlotów i głębokich upadków. Handlowcy powinni być świadomi zmiennej natury wszystkich kryptowalut, pozostając czujnymi na ruchy cenowe ich otwartych transakcji handlowych.

*Uzależnione od dostępności operatora.

Potrzebujesz pomocy?
Wsparcie 24/7