Plus500 does not provide CFD services to residents of the United States. Visit our U.S. website at us.plus500.com.

Historia Bitcoina

Choć mają względnie krótką historie, nazwy takie jak Satoshi Nakamoto, Blockchain oraz Bitcoin stały się znanymi markami, które pomogły zmienić nasze pojęcie o tym, jak postrzegamy globalne waluty.

Popularny od początku Bitcoin stał się także dobrze znany ze względu na swoje zmiany cen, które często trafiają na nagłówki i przykuwają uwagę handlowców z branży finansowej. Doprowadził także do stworzenia innych cyfrowych walut takich jak Ethereum, Litecoin. Dzięki Bitcoinowi powstały nawet inne kryptowaluty które zostały stworzone, gdy węzły nie zostały zaktualizowane do najnowszego protokołu, tworząc nową walutę ze starych protokołów Bitcoina, takie jak Bitcoin Cash ABC (BABUSD).

Jakie monety istniały przed Bitcoinem?

Choć prawdą jest, że Bitcoin jest często uważany za ojca kryptowalut, gdyż wiele osób uważa go za pierwszą kryptowalutę, jest wiele innych monety, które uważa się za jego poprzedników. Zanim Bitcoin wszedł na rynek, było wiele prób stworzenia kryptowalut, takich jak Blinded Cash, DigiCash, B-Money, Bit Gold, Hashcash i inne. Jednak żadna z tych prób nie dorównała sukcesowi i wpływowi Bitcoina.

Kiedy i Dlaczego Utworzono Bitcoin?

Bitcoin został stworzony w 2009 roku jako pierwsza zdecentralizowana waluta działająca w technologii Blockchain.

Po raz pierwszy napisano o nim w dokumencie opublikowanym przez nieznaną osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Bitcoin zdolność do przeprowadzania transakcji bez pośrednictwa organów rządowych, polegając tylko na cyfrowych podpisach i cyfrowych monetach, zamiast na scentralizowanych walutach fiat emitowanych przez banki rządowe takie jak euro i dolar amerykański pośród innych par Forex. Wszystkie transakcje są przechowywane w księdze (ledger) do której można uzyskać dostęp, co zapewnia przejrzystość.

Kopalnie kryptowalut, jednostki które udostępniają swoją osobistą moc obliczeniową i utrzymują dzięki temu sieć, są opłacane w Bitcoinie i mają głos w sprawie protokołów które są adaptowane do sieci blockchain. To pozwala im pracować jako rodzaj banku centralnego, działając jako kolektyw w najlepszym interesie cyfrowej monety, co jest podobne do roli, którą banki centralne, takie jak ECB i FOMC odgrywają w określaniu statusu walut fiducjarnych.

Zdecentralizowane protokoły blockchain Bitcoina wymagają, aby wszystkie węzły weryfikowały transakcje. Ponieważ te komputery są rozproszone po całym świecie i obsługiwane przez wiele jednostek, uważa się je za bardzo trudne so shakowania lub oszukania.

Niektórzy uważają to za bardzo bezpieczny system, który od powstania przyciągnął uwagę publiki.

Choć Bitcoin jest uznawany przez handlowców jako instrument o dużych ruchach cenowych, wielu uważa, że ta czołowa cyfrowa waluta będzie z nami już na zawsze.

Mapa świata z symbolem Bitcoina w centrum.

Czym Bitcoin różni się od innych kryptowalut?

Choć Bitcoin był pierwszą walutą cyfrową, od tego czasu powstały inne. A jednak Bitocin zdołał pozostać unikalny na kilka sposób i inne kryptowaluty określa się nawet jako Altcoiny (monety alternatywne do Bitcoina)...

Inne kryptowaluty rozwijały się od 2009 z potencjałem do zarządzania cyfrowymi gospodarkami jak Ethereum. Skupiły się na rozwijaniu kontraktów i usług cyfrowych, za które można zapłacić ich własnymi monetami. Na przyjkład Axie Infinity (AXSUSD) to właściwe natywny token i moneta stworzone do płatności i operacji związanych z jego własną siecią i grą, podczas gdy Bitcoin może działać jako waluta fiducjarna.

Bitcoin pozostał formą waluty międzyplatformowej. Ponieważ korzystanie z niego nie jest ograniczone do określonych platform obsługujących tylko Bitcoin, z tej kryptowaluty można korzystać do zakupów na świecie wszędzie tam, gdzie jest przyjmowana. Co więcej, głównym celem Bitocina jest zwiększenie szybkości transakcji bez licznych rządowych ograniczeń.

W 2020 znalazł się na pierwszych stronach gazet, kiedy Paypal (PYPL) ogłosił, że ta popularna waluta będzie rozpoznawana jako forma płatności na ich platformie.

Wydobywanie Bitcoinów

Wydobywanie odnosi się do procesu korzystania z korzystania komputerów o dużej mocy do walidacji transakcji blokowych poprzez rozwiązywanie złożonych równań matematycznych.

Istnieją waluty, które są wydobywane i takie, które nie są i Bitcoin uważany jest za tą pierwszą. Bitcoin opiera się na osobach oferujących od pojedynczych komputerów do pełnych farm serwerowych, które sprawiają, że rejestr jest nieustannie aktywny i zweryfikowany.

W zamian górnicy otrzymują określoną z góry liczbę Bitcoinów w oparciu o liczbę transakcji, które zatwierdzą. Ponieważ tworzonych jest więcej Bitcoinów, istnieją wydarzenia "halvingu" wbudowane w protokół za każdym razem, kiedy przetworzone zostaje 210 000 bloków.

Wydarzenie to nazywa się "halving" (podział), ponieważ liczba Bitcoinów, które górnik otrzymuje za przetworzenie bloku zostaje podzielona na pół po przekroczeniu tych progów. Podczas gdy takie waluty jak Cardano (ADA), Solana (SOL) i Polkadot (DOT) nie są wydobywane, cel przyświecający kryptowalutom wydobywanym i niewydobywanym jest ten sam. Oba rodzaje kryptowalut mają na celu walidację transakcji i ostatecznie każda transakcja na blockchainie musi być zweryfikowana w ten czy inny sposób.

Weryfikacja Bitcoina i czas bloku

Czas bloku oznacza czas, który górnicy potrzebują do weryfikacji transakcji przeprowadzanych przy pomocy Bitcoinów w jednym bloku i do wyprodukowania nowego bloku w blockchainie. Sieć Bitcoina wymaga, żeby wszystkie aktywne węzły były w stanie zweryfikować tę samą transakcję i dzieliły się swoim rejestrem z innymi użytkownikami sieci. To sprawia, że system jest przejrzysty, a nadużycia są trudniejsze.

Choć nie jest to unikalna cecha Bitocina, inne cyfrowe waluty rozluźniły związane z tym zasady, by skrócić czas przetwarzania.

Jedną z najważniejszych wad Bitcoina jest długi czas weryfikacji, który może zająć średnio 10 minut. W porównaniu, w Ethererum - jednej z największych sieci konkurencyjnych do Bitcoina - trwa to około 13 sekund.

Ile jest Bitcoinów?

Bitcoin ma maksymalną liczbę 21 milionów monet, które można wydobyć lub stworzyć. Ten limit 21 miliona monet jest określony jako twardy pułap i jest zakodowany w kodzie źródłowym oraz wymuszany w węzłach sieci. Kiedy limit zostanie osiągnięty, nie można będzie stworzyć więcej Bitcoinów i górnicy będą mogli pobierać opłaty za transakcję za swoją pracę podczas wydobywania Bitcoinów.

W porównaniu do Bitcoina, Ethereum (ETHBTC) nie ma limitu związanego z ilością wydobywanych monet.

Choć istnieją różnice pomiędzy wszystkimi rodzajami kryptowalut, Bitcoin pozostaje ulubionym instrumentem przedsiębiorców i ma największą kapitalizację rynku w porównaniu do innych kryptowalut na rynku. Wszystkie kryptowaluty są niezwykle zmienne i podlegają działaniu różnych czynników rynkowych.

*Zależne od dostępności u operatora.

Potrzebujesz pomocy?
Wsparcie 24/7