Plus500 does not provide CFD services to residents of the United States. Visit our U.S. website at us.plus500.com.

Co Wpływa na Cenę Bitcoina?

Ponieważ bitcoin (BTCUSD) jest uważany za najpopularniejszą na świecie kryptowalutę i rzutuje na całym rynku kryptowalut, warto pamiętać o czynnikach, które mogą wpływać na jego ceny.

Jak działa bitcoin?

Jednym z głównych czynników stojących za wahaniami cen bitcoina jest fakt, że działa on bez banku centralnego, który wpływa na wycenę waluty lub ją reguluje. Zamiast tego bitcoin działa na zdecentralizowanej platformie, na której niezależni górnicy oferują swoją moc obliczeniową, aby stale utrzymywać rejestr blockchain.

Banki centralne używają różnych narzędzi takich jak stopy procentowe lub obligacje aby zwiększać lub zmniejszać inflację, kryptowaluty takie jak Ethereum (ETHUSD), a nawet Bitcoin, są wyceniane według kaprysów otwartego rynku.

Niezależnie od tych przeszkód, Bitcoin utrzymuje swoją wartość używając systemu protokołów, hard forków (radykalnych zmian to protokołu sieci blockchain), wydarzeń halvingowych i polegając na czynnikach zewnętrznych. Handlowcy kontraktami CFD na Bitcoin muszą brać każde z nich pod uwagę przed otwarciem pozycji.

Laptop z ekranem handlowym Bitcoina na platformie Plus500.

Ceny ilustarcyjne.

Co Wpływa na Cenę Bitcoina?

Na cenę Bitcoina może wpłynąć wiele czynników i tak jak w przypadku innych kryptowalut i instrumentów rynkowych, Bitcoin może doświadczyć zmienności i zależeć od wielu czynninków. Poniżej wspominamy o tym, co może wpłynąć na jego ceny.

Dostępność i konkurencja

Bitcoin jest wydobywany przez jednostki, które chcą utrzymać ten system i jego najnowsze protokoły. Górnicy weryfikują legalność transakcji przeprowadzanych za pomocą Bitocina na swoich własnych komputerach. W zamian za dodawanie bloków do systemu, albo za zatwierdzanie transakcji, są oni wynagradzani określoną kwotą Bitcoinów za każdy przetworzony blok. Ta nagroda jest następnie dzielona na pół za każde 210,000 bloków dodawanych do systemu, co określane jest jako ‘wydarzenia halvingowe’.

W 2009 roku, handlowcy byli nagradzani 50 Bitcoinami, w 2013 roku było to 25, w 2018 roku to 12.5, a w 2020 roku nagroda została zredukowana do 6.25.

Wysoki koszt wydobycia wiąże się ze sprzętem, energią elektryczną i utrzymaniem wymaga, aby sprzedaż Bitcoina opłacała się kopalniom. Jeśli wartość Bitcoina spadnie do zbyt niskiego poziomu, kopalnia może albo wstrzymać wydobycie, albo trzymać Bitcoin aż wzrośnie jego wycena. Wraz ze wzrostem popytu, może wzrosnąć też wycena monety.

Wycena

W skład rynków wchodzą kupujący i sprzedający. W idealnej sytuacji, tworzy to równowagę w której kwota jaką ktoś chce zapłacić za coś jest odpowiednio wysoka, aby sprzedawca miał ochotę spieniężyć swoje towary.

Im więcej ludzi chce kupować Bitcoina, na ogół tym bardziej podnosi to jego cenę. Popyt na tą monetę zależy także od tego, jak wiele rynków, takich jak PayPal, pozwala użytkownikom na użytkowanie monety.

Przypadki użycia

W przeciwieństwie do Etheru, który jest przeznaczony tylko do użycia na określonych platformach, Bitcoin został stworzony do użycia jako alternatywna forma waluty. To oznacza, że polega on na jednostkach, które doceniają jego wartość przez handel lub jego wydawanie, dzięki czemu jego wartość może rosnąć wraz z popytem rynkowym.

Opinie Handlowców

Niektóre osoby mogą trzymać Bitcoina z zamiarem używania go do robienia zakupów, podobnie do tego jak używamy walut fiat. Inni mogą kupować Bitcoina z zamiarem handlem tą kryptowalutą. Trzymanie monety aż do wzrostu jej wartości, a następnie wymiana jej na Dolary, Euro, albo dowolną inną walutę. Im więcej wymienia się waluty, tym większy potencjał do spekulacji oraz do zmienności.

Posiadanie instrumentu bazowego wymaga od posiadacza przechowywanie monet, uiszczenie opłat za przechowywanie i znalezienie kupca gdy posiadacz jest już gotowy na sprzedaż. Alternatywnie, niektórzy przedsiębiorcy prowadzą handel kontraktami CFD, który pozwala na wykorzystanie dźwigni finansowej i otwieranie zarówno długich, jak i krótkich pozycji na spodziewaną cenę bitcoina.

Forki & Zarządzanie

Hard forki wskazują na znaczącą zmianę w protokole którego muszą przestrzegać wszyscy walidatorzy sieciowi i tworzą potencjał dla zmienności cenowej. Czasami niektóre kopalnie mogą nie zdecydować się na zmianę na nowe protokoły zarządzające, bo się z nimi nie zgadzają, albo z innych powodów.

Gdy do tego dochodzi, wszystkie kopalnie które trzymały się starego protokołu, przestają być częścią sieci Bitcoin. Ich monety są postrzegane jako nowa waluta, co wpływa na ich dostępność na rynku. W ten sposób został utworzony Bitcoin Cash ABC (BABUSD).

Przepisy dotyczące kryptowalut

Bitcoin, tak jak inne kryptowaluty, nie ma banku centralnego, który mógłby regulować jego wartość. To funkcja która podoba się większości osób w technologii blockchain, ale także prowadzi do nieprzewidywalnych wycen. Handlowcy powinni mieć świadomość, że wraz z większą ilością przypadków użycia i szerszej adopcji tych cyfrowych monet, pojawia się także możliwość wysokiej zmienności wraz z ryzykiem.

Wydarzenia gospodarcze

Zmienność na giełdzie i wahania cen mogą mieć bezpośredni wpływ na kryptowaluty, ponieważ mogą odbijać się na łańcuchu podaży i popytu na bitcoin.

Rozwój globalny

Globalne zmiany, w tym wiadomości i wydarzenia obejmujące m.in. zjawiska naturalne i wydarzenia geopolityczne, mogą odbijać się na cenie bitcoina ze względu na ich wpływ na nastroje przedsiębiorców.

Jakie były najwyższe i najniższe ceny bitcoina w latach 2009-2023?

Najwyższa cena bitcoina wynosiła 67 566,83 USD i było to 8 listopada 2021 r., a najniższą ceną była początkowa cena handlowa, która wynosiła 0,09 USD w lipcu 2010 r.

Wykres ceny bitcoina

Oto historyczny wykres cen przedstawiający wahania cen bitcoina od 2009 do 2023 roku.

2009

Kiedy został oficjalnie uruchomiony 3 stycznia 2009 r., bitcoin, co raczej nie dziwi, był wyceniany na około zero dolarów, czyli 0,00099 USD. W związku z tym inwestorzy korzystający z forum BitcoinTalk handlowali bitcoinem za pośrednictwem PayPal (PYPL) i płacili 5,02 USD za 5050 bitcoinów.

2010-2013

26 października 2010 roku bitcoin był wyceniony na 0,3 USD. Jedną z najbardziej znanych historii kryptowalutowych z tamtego roku jest to, jak jeden właściciel bitcoinów kupił dwie pizze za 10 000 bitcoinów. To wydarzenie zostało uznane za pionierskie, ponieważ był to pierwszy raz, kiedy ktoś użył kryptowaluty do kupienia prawdziwych produktów.

W czerwcu 2011 roku bitcoin przekroczył 30 USD, ale potem jego cena spadła i zakończył rok na poziomie około 4,70 USD. W 2012 roku miało miejsce kolejne ważne wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy w historii nastąpił halving bitcoina, czyli zmniejszenie nagrody za blok o połowę, co sprawiło, że bitcoin stał się rzadszy i zamknął tamten rok z ceną około 13,50 USD.

Te silne wyniki trwały do 2013 roku, ponieważ bitcoin przyciągnął więcej inwestorów, a w Vancouver pojawił się pierwszy bankomat do wypłat bitcoina, umożliwiając w ten sposób wymianę bitcoina na pieniądze fiducjarne (takie jak dolar amerykański).

W związku z tym w listopadzie 2013 roku cena bitcoina przekroczyła 1200 USD, a na koniec roku wynosiła około 805 USD.

2016–2019

W 2016 roku jego cena osiągnęła ponad 900 USD, a w 2017 roku bitcoin dotarł do poziomu 1000 USD. Ponadto cena bitcoina była niestabilna w latach 2018-2019; handel i ceny wzrosły, a bitcoin przekroczył próg 10 000 USD, a później spadł do około 638,84 USD w połowie grudnia.

2020

W 2020 r., który był znany z pandemii COVID-19 i wywołanej nią gwałtownej reakcji rynkowej, bitcoin doświadczył większej zmienności, gdy rozpoczął rok na poziomie 6 965,72 USD, napędzany obawami inwestorów o globalną gospodarkę w następstwie zamknięć związanych z pandemią i polityki rządowej.

Gdy w grudniu rok dobiegł końca, Bitcoin osiągnął ponad 29 000 USD, co stanowi wzrost o ponad 400% wartości od początku roku.

2021–2023

Bitcoin rozpoczął 2021 rok z wysoką notą, ponieważ 7 stycznia był wyceniany na ponad 40 000 USD, a do połowy kwietnia bitcoin osiągnął nadzwyczajne poziomy przekraczające 60 000 USD w świetle IPO Coinbase (COIN) i 10 listopada dotarł do rekordowego poziomu 68 789 USD.

Po tym maksimum następowały ciągłe spadki przez cały 2022 rok, tak że 13 czerwca 2022 r. cena bitcoina spadła poniżej 23 000 USD.

Niemniej jednak bitcoin był w stanie odbić się od minimów w 2023 r., gdy 4 grudnia 2023 r. osiągnął cenę ponad 41 000 USD, napędzany nadziejami na obniżkę stóp procentowych przez Fed i możliwością powstania funduszy ETF kryptowalut.

Wykres kursu bitcoina.

*Uzależnione od dostępności operatora.

Potrzebujesz pomocy?
Wsparcie 24/7