Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

72% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Menu

Co Wpływa na Cenę Bitcoina?

Bictoin działa bez banku centralnego który reguluje i wpływa na wartość wyceny waluty. Zamiast tego, Bitcoin działa na zdecentralizowanej platformie, na której niezależne kopalnie oferują swoją moc obliczeniową aby w ciągły sposób utrzymywać księgę (ledger) blockchain.

Banki centralne używają różnych narzędzi takich jak stopy procentowe lub obligacje aby zwiększać lub zmniejszać inflację, kryptowaluty takie jak Ripple XRP, Ethereum, a nawet Bitcoin, są wyceniane według kaprysów otwartego rynku.

Niezależnie od tych przeszkód, Bitcoin utrzymuje swoją wartość używając systemu protokołów, hard forków, wydarzeń halvingowych i polegając na czynnikach zewnętrznych. Handlowcy kontraktami CFD na Bitcoin muszą brać każde z nich pod uwagę przed otwarciem pozycji.

Laptop z ekranem handlowym Bitcoina na platformie Plus500.

Ceny ilustarcyjne.

Co Wpływa na Cenę Bitcoina?

Dostępność

Bitcoin jest wydobywany przez jednostki, które chcą utrzymać ten system i jego najnowsze protokoły. W zamian za dodawanie bloków do systemu, albo za zatwierdzanie transakcji, są oni wynagradzani określoną kwotą Bitcoinów za każdy przetworzony blok. Ta nagroda jest następnie dzielona na pół za każde 210,000 bloków dodawanych do systemu, co określane jest jako ‘wydarzenia halvingowe’.

W 2009 roku, handlowcy byli nagradzani 50 Bitcoinami, w 2013 roku było to 25, w 2018 roku to 12.5, a w 2020 roku nagroda została zredukowana do 6.25.

Wysoki koszt wydobycia wiąże się ze sprzętem, energią elektryczną i utrzymaniem wymaga, aby sprzedaż Bitcoina opłacała się kopalniom. Jeśli wartość Bitcoina spadnie do zbyt niskiego poziomu, kopalnia może albo wstrzymać wydobycie, albo trzymać Bitcoin aż wzrośnie jego wycena. Wraz ze wzrostem popytu, może wzrosnąć też wycena monety.

Wycena

W skład rynków wchodzą kupujący i sprzedający. W idealnej sytuacji, tworzy to równowagę w której kwota jaką ktoś chce zapłacić za coś jest odpowiednio wysoka, aby sprzedawca miał ochotę spieniężyć swoje towary.

Im więcej ludzi chce kupować Bitcoina, na ogół tym bardziej podnosi to jego cenę. Popyt na tą monetę zależy także od tego, jak wiele rynków, takich jak PayPal, pozwala użytkownikom na użytkowanie monety.

Przypadki użycia

W przeciwieństwie do Etheru albo Ripple XRP, z których obie kryptowaluty są przeznaczone tylko do użycia na określonych platformach, Bitcoin został stworzony do użycia jako alternatywna forma waluty. To oznacza, że polega on na jednostkach, które doceniają jego wartość przez handel lub jego wydawanie, dzięki czemu jego wartość może rosnąć wraz z popytem rynkowym.

Opinie Handlowców

Niektóre osoby mogą trzymać Bitcoina z zamiarem używania go do robienia zakupów, podobnie do tego jak używamy walut fiat. Inni mogą kupować Bitcoina z zamiarem handlem tą kryptowalutą. Trzymanie monety aż do wzrostu jej wartości, a następnie wymiana jej na Dolary (BTCUSD), Euro (EURGBP), albo dowolną inną walutę. Im więcej wymienia się waluty, tym większy potencjał do spekulacji oraz do zmienności.

Posiadanie instrumentu bazowego wymaga od posiadacza przechowywanie monet, uiszczenie opłat za przechowywanie i znalezienie kupca gdy posiadacz jest już gotowy na sprzedaż. Jako alternatywa, niektórzy handlowcy handlują kontraktami CFD co jest sposobem na wykonywanie transakcji handlowych bez prowizji i z dźwignią, dzięki którym mogą otwierać pozycje zarówno długie, jak i krótkie na wycenę wartości Bitcoina.

Forki & Zarządzanie

Hard forki wskazują na znaczącą zmianę w protokole którego muszą przestrzegać wszyscy walidatorzy sieciowi i tworzą potencjał dla zmienności cenowej. Czasami niektóre kopalnie mogą nie zdecydować się na zmianę na nowe protokoły zarządzające, bo się z nimi nie zgadzają, albo z innych powodów.

Gdy do tego dochodzi, wszystkie kopalnie które trzymały się starego protokołu, przestają być częścią sieci Bitcoin. Ich monety są postrzegane jako nowa waluta, co wpływa na ich dostępność na rynku. W ten sposób został utworzony Bitcoin Cash.

Bitcoin, tak jak inne kryptowaluty, nie ma banku centralnego, który mógłby regulować jego wartość. To funkcja która podoba się większości osób w technologii blockchain, ale także prowadzi do nieprzewidywalnych wycen. Handlowcy powinni mieć świadomość, że wraz z większą ilością przypadków użycia i szerszej adopcji tych cyfrowych monet, pojawia się także możliwość wysokiej zmienności wraz z ryzykiem.

*Uzależnione od dostępności operatora.

Potrzebujesz pomocy?
Wsparcie 24/7