Co Wpływa na Cenę Ropy?

Od wydobycia do zużycia, Ropa to podstawa wielu powszechnie używanych produktów i oferuje ona handlowcom liczne okazje spekulacji na tym towarze, oraz na firmach które polegają na Ropie.

Ropa (CL), wyceniana za baryłkę, może być używana na wiele sposobów. Dostarcza ogrzewania w naszych domach jako olej opałowy, umożliwia transport jako Benzyna, a nawet jest podstawą w wytwarzaniu plastików które pełnią kluczową rolę w naszych ulubionych gadżetach. Nie powinno być więc niespodzianką, że handlowcy dostrzegają zarówno krótkoterminową, jak i długoterminową wartość handlu tym 'płynnym złotem' gdy nasz świat staje się coraz bardziej zależny od produktów z niej uzyskiwanych.

Chmura słów z pojęciami handlu ropą.

Czynniki Wpływu na Ceny Ropy

Istnieją różne czynniki wpływu na ceny Ropy, która niekiedy podlega bardzo dużej zmienności. Przykładem tego może być rok 2008, gdy Ropa osiągnęła rekordową cenę $166 za baryłkę, a w 2020 roku osiągnęła najniższy poziom w historii, gdy jej cena w handlu osiągnęła ujemną wartość.

Popyt i Podaż

Inaczej niż Złoto (XAU) albo inne metale szlachetne, Ropa jest produktem podlegającym zużyciu. Jej użyteczność kończy się po każdym wykorzystaniu, co oznacza że wykorzystana Ropa musi być ponownie wyprodukowana. Jej użytek obejmuje plastiki od cienkich folii do części klasy wojskowej, jak również paliwo dla silników spalinowych lokomotyw, samochodów, autobusów, samolotów i innych pojazdów.

Jej niemal niekończące się możliwości użytkowe stwórzyły w naszym współczesnym świecie bardzo wysoki popyt na ten towar dostępny w skończonej ilości.

Firmy energetyczne ścigają się, aby zapewnić stały dopływ tego ‘płynnego złota’ przez wydobycie 95.2 miliona baryłek Ropy każdego dnia na świecie w 2019 roku. Obejmuje to Ropę Naftową, Ropę z Łupków, Piaski Bitumiczne oraz Ropę z Gazu Ziemnego. Od powszechnego wprowadzenia szczelinowania w 2006 roku, Stany Zjednoczone stały się wiodącym producentem surowców energetycznych, osiągając 12.2 miliona baryłek ropy dzienie w 2019 roku.

I choć trwający od dziesięcioleci trend wskazuje na zwiększenie zużycia Ropy, istnieją różne czynniki które mogą zmniejszyć popyt, co ma poważne konsekwencje dla handlowców. Są to na przykład ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku pandemia koronawirusa w 2020 roku. Te główne wydarzenia doprowadziły do znaczącego spadku liczby podróżujących samolotami, uziemienie lotów oraz zmniejszenie wykorzystania paliwa. Stworzylo to nieoczekiwanie wysoką podaż, siejąc niepewność na rynkach ropy.

Wydarzenia Geopolityczne

Choć koszty produkcji i transportu ropy pozostają na relatywnie stabilnym poziomie, wydarzenia geopolityczne mają potencjał aby wytworzyć zmienność na rynku ropy. Choć producenci i handlowcy robią wszystko aby osiągnąć idealne dla siebie ceny, te potrafią zmieniać się wraz z globalnymi wydarzeniami geopolitycznymi.

Przykładem tego może być konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie, gdzie wydobywa się większość ropy, albo zmiana w politycznych przymierzach która może zagrozić redukcją wydobycia tego cennego surowca.

OPEC

W skład Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) wchodzi Algieria, Angola, Kongo, Gwinea Równikowa, Gabon, Iran, Irak, Kuwejt, Libia, Nigeria, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Wenezuela. Założony w 1960, OPEC podaje raporty produkcji w każdym kraju członkowskim i kolektywnie zarządza ilością wydobywanej ropy. To pozwala im na zapewnienie, że popyt nie wyprzedza podaży.

W tej grupie nie znajduje się Rosja oraz Stany Zjednoczone, które stały się głównymi producentami energii w ostatnich dziesięcioleciach i konkurują o udział rynku z OPEC.

Maszyny wydobywające Ropę

Opinie Handlowe

Opinie przedsiębiorców mogą zmienić cenę Ropy przez wpływ na dostępność handlowych kontraktów futures.

Jeśli występuje znaczące zwiększenie zakupów kontraktów Futures na Ropę, może powiadomić to innych handlowców o nagłych ruchach cenowych, uruchamiając jeszcze większą zmianę w wolumenie handlowym i podnosząc cenę towaru. Z drugiej strony, jeśli na rynku brakuje kupujących, albo jeden z powyższych czynników sprawia, że rynek wierzy że te kontrakty mogą się zdewaluować, może to obniżyć wartość kontraktu na Ropę.

Ropa Jako Zmienny Towar

Jak przedyskutowaliśmy powyżej, Ropa jest wrażliwa na fluktuacje cenowe i opinie przedsiębiorców. Ta płynność sprawia że jest to ciągły faworyt wielu handlowców, ale także wiąże się z pewnym ryzykiem.

Konflikt militarny, nowe limity wydobycia OPEC albo różne inne globalne czynniki mogą sprawić że cena nieoczekiwanie poszybuje w górę lub gwałtownie spadnie. Ten ciągły ruch może być zyskowny, ale wiąże się z ryzykiem, co oznacza że handlowcy powinni reagować na ruchy cenowe otwierając lub zamykając pozycje na ten ekscytujący towar.

Wsparcie 24/7
Potrzebujesz pomocy?
Wsparcie 24/7