Plus500 does not provide CFD services to residents of the United States. Visit our U.S. website at us.plus500.com.

Historia Ethereum

Ethereum zostało od początku zbudowane na platformie przejrzystych transakcji. Choć istnieje centralne ‘ciało’ które stworzyło Ethereum oraz Ether, nie ma ono władzy nad kopalniami które wnoszą wkład w globalną decentralizację tej platformy. To oznacza, że na nowe protokoły i procesy musi zgodzić się społeczność, niezależnie od tego, co uważa za najlepsze ciało centralne.

Ekran Ethereum w widoku laptopa

Ceny ilustarcyjne.

Stworzenie Ethereum

Po wypuszczeniu Bitcoina, blockchain szybko zawładnął wyobraźnią developerów na całym świecie. W 2013 roku to doprowadziło kanadyjskiego developera, Vitalika Buterina, do propozycji nowej platformy, która pozwoli zdecentralizowanym aplikacjom na rozpoczęcie nowej ery transakcji online.

W 2015 roku, po pierwszym zebraniu funduszy, Ethereum wyszło na światło dzienne i utworzonych zostało 72 milionów monet. Te początkowe monety zostały przekazane jednostkom które ufundowały na początku projekt i wciąż stanowią one 65% monet w systemie na Kwiecień 2020.

Ethereum weszło na drogę zdecentralizowanej platformy która zachęci społeczność developerów do budowy wówczas nowej technologii z Kontraktami Smart i Dapps, która zaoferuje jeszcze większe możliwości blockchaina.

Jedną z głównych cech Ethereum jest to, że pozwala zarówno na transakcje z zezwoleniem jak i bez zezwoleń.

  • Transakcje bez zezwoleń pozwalają każdemu komputerowi w sieci Ethereum na potwierdzanie transakcji.
  • Transakcje z zezwoleniem są oceniane tylko przez wybraną grupę komputerów, a więc cała aktywność nie musi być wykazana wszystkim komputerom tak długo, jak przestrzega ustanowionych protokołów.

Zmiany w protokole Ethereum

Zmiany w protokole, znane także jako hard forki, mogą być albo “planowane” albo “nieplanowane”. Powodem planowanego forka może być adaptacja systemu do nowych potrzeb, wprowadzenie protokołów bezpieczeństwa, albo uproszczenie procesu wydobycia, oraz wiele innych możliwości. Nieplanowane forki mogą być rezultatem wykrytych luk bezpieczeństwa które według części osób nie powiny być łatane, lub inne wydarzenia które nie osiągnęły konsensusu co do decyzji w ich sprawie. Na przykład cyber atak może zachęcić sieć kopalni do wdrożenia zmian w protokole, a inni mogliby chcieć utrzymać stary protokół i zająć się problemami w razie potrzeby. Największym tego przykładem jest podział na Ethereum oraz Ethereum Classic.

Ten podział nastąpił po manipulacji systemem w 2016 roku w rezultacie której ukradziono Ether o wartości 50 milionów dolarów. Niektórzy chcieli zmienić protokół tak aby skradzione pieniądze stały się bezużyteczne, a inni chcieli trzymać się oryginalnych protokołów, twierdzać że pieniądze zostały odebrane przy użyciu luki w protokole. Ten fork określa się jak Wydarzenie DAO, co pochodzi od nazwy Distributed Autonomous Organization (DAO) której kryptowaluta została skradziona.

Ethereum Classic (ETC) bazuje na oryginalnym protokole i był zarządzany przez grupę która chciała pozostać w zgodnie z oryginalną wersją Ethereum. Ethereum (ETH) ma grupę nadzorczą nazwaną Ethereum Foundation dalej rozwija tą platformę.

Planowane hard forki

Zmiany w protokole Ethereum sprawiają że działa on bardziej efektywnie i bezpiecznie. Od wydarzenia DAO odbyło się siedem hard forków:

  • Tangerine Whistle - Październik 2016
  • Spurious Dragon - Listopad 2016
  • Byzantium - Październik 2017
  • Constantinople - Luty 2019
  • Petersburg (nieplanowany) - Luty 2019
  • Istanbul - Grudzień 2019
  • Muir Glacier - Styczeń 2020
  • ETH 2.0 - Planowany fork określany jako Ethereum 2.0 pozwoli na szybsze czasy przetwarzania, większą zdolność do przetwarzania, większą międzyoperowalność i zmniejszone opłaty za przetwarzanie.

Forki mogą być planowanymi ulepszeniami systemu albo nieplanowanymi przerwami.

Ponieważ prawidłowa walidacja i kontrakty smart stają sie coraz bardziej istotne dla dzisiejszego biznesu, Ethereum umiejscowiło się w tak aby zaspokajać te rosnące potrzeby w świecie coraz bardziej zależnym od technologii.

Potrzebujesz pomocy?
Wsparcie 24/7