Plus500 does not provide CFD services to residents of the United States. Visit our U.S. website at us.plus500.com.

Jaka jest różnica między Ethereum a Bitcoin?

Ether, waluta używana do finalizowania transakcji w sieci Ethereum (dowiedz się więcej), oraz Bitcoin, mają wiele wspólnych podstaw. Obydwa są kryptowalutami głęboko zakorzenionymi w technologii blockchain. To oznacza, że niezależne komputery na całym świecie dobrowolnie uczestniczą w utrzymywaniu listy transakcji, pozwalając na sprawdzenie i potwierdzenie historii każdej monety.

Obydwa są wirtualnymi walutami które aktywnie używa się jako kontraktów, usług oraz magazynu wartości. Ich popularność przyciągnęła uwagę dziennikarzy i handlowców, którzy mają nadzieje na lepsze zrozumienie jak technologia blockchain może z czasem zmienić monetarny krajobraz. To tu kończy się większość podobieństw.

Ich zdecentralizowana natura to wielka zmiana w porównaniu do tradycyjnych walut, ale nie wszędzie się je akceptuje. Choć Bitcoin jest akceptowany częściej i postrzega się go jako międzynarodową walutę cyfrową, Ether jest akceptowany tylko dla transakcji Aplikacji Zdecentralizowanych (Dapps) które działają w sieci Ethereum.

Kryptowaluty Ethereum i Bitcoin

Główne różnice między Etherem a Bitcoinem

Zarówno Ether jak i Bitcoin są kryptowalutami bazującymi na technologii blockchain. Poza tym, te waluty różnią się całkiem sporo i mają różne zastosowania.

Bitcoin

Bitcoin jest tym o czym większość ludzi myśli gdy słyszą słowa takie jak ‘blockchain’ albo ‘krypto’. Był on pierwszym przypadkiem użycia technologii blockchain i pokazał czym mogłyby być waluty, gdyby nie były przywiązane do określonego banku centralnego albo kraju.

Jego technologia utrudnia także jego kradzież albo manipulację, poniważ wszystkie maszyny w zdecentralizowanej sieci muszą zgodzić się na warunki dowolnej transakcji. To w większości oznacza potwierdzenie, że dokonujący płatności jest prawdziwym właścicielem tej kryptowaluty.

Tymi monetami można handlować albo na otwartym rynku, albo możesz użyczyć mocy obliczeniowej komputera w sieci (wydobycie) i uzyskać wynagrodzenie w Bitcoinach za użycie twojej maszyny (wydobycie).

Maksymalna ilość Bitcoinów jakie można kiedykolwiek wydobyć wynosi 21 milionów, co wprowadza niedobór na rynku. Aby zapobiec wyczerpaniu się Bitcoina, w protokół zostały wbudowane wydarzenia halvingowe, sprawiające że wypłaty Bitcoinów za wydobycie są mniejsze po tym, jak zostanie osiagnięty próg wydobycia.

Handlowcy powszechnie pilnują tych wydarzeń, ponieważ niektóre z nich wprowadziły zmienność rynkową, natomiast inne nie wytworzyły żadnych możliwych do zauważenia ruchów rynkowych.

Ether

Wkrótce po wypuszczeniu Bitcoina, Ethereum spoglądało jak używać technologii blockchain i wyobrażało sobie jak może być użyte, nie tylko jako waluta.

Rozpoczynając od Kontraktów Smart oraz Zdecentralizowanych Aplikacji (Dapps), Ethereum szybko zdał sobie sprawę, że dla jego platformy niezbędna jest pojedyncza waluta której protokoły mogą zaufać. To doprowadziło do założenia Fundacji Ethereum, ciała które nadzoruje aktywność Ethereum, ale nie może niezależnie zmieniać protokołów aby utworzyć Ether.

Ether jest wydobywany w ten sam sposób jak Bitcoin, ale inaczej niż Bitcoin, kopalnie Ethereum mogą naliczać opłatę za potwierdzenie transakcji. Dodatkowo, nie ma limitu co do ilośc Etheru który może być wypuszczony. To usuwa postrzegany niedobór, który może być czynnikiem wyższej wyceny Bitcoina.

Ether jest uznawaną walutą która może być używana w sieci Ethereum, ale nie jest szeroko akceptowana w innych miejscach. I jednocześnie, Bitcoin nie może być używany jako uznawana waluta w sieci platformy Ethereum.

Protokoły

Ethereum oraz Bitcoin operują na oddzielnych protokołach i ich procesy nie są wzajemnie zależne. To oznacza, że niektóre transakcje do których może dojść na jednej platformie, mogą nie być dopuszczone na drugiej. Prowadzi to do pytań, gdy zastanowimy się nad transakcjami z zezwoleniem vs bez zezwolenia.

Chmura słów Ethereum

Czy Ethereum wyprzedzi Bitcoin?

Zarówno Bitcoin i Ether Ethereum cechuje wiele czynników które wpływają na ich wycenę.

Aby spekulować na wycenie krypto takich jak Bitcoin oraz Ether, handlowcy muszą znać odpowiedź na kluczowe pytania, takie jak:

  • Jak używa się każdą z monet?
  • Jak szeroko się je dziś akceptuje? Jak szeroko będą akceptowane w przyszłości?
  • Co o tym instrumencie mogą powiedzieć nam dane historyczne?

Choć Bitcoin tradycyjnie miał wyższą wycenę niż Ether, to ważne aby wziąć pod uwagę, że do tej pory rynek kryptowalut był wysoko zmienny i z pewnością pozostanie zmienny. W odróżnieniu do akcji, towarów, albo nawet centralnie regulowanych walut, bazowa wartość kryptowaluty jest niejasna.

Potrzebujesz pomocy?
Wsparcie 24/7