Plus500 does not provide CFD services to residents of the United States. Visit our U.S. website at us.plus500.com.

Związek Między Ropą Naftową a Gazem Ziemnym

Przemysł Gazu Ziemnego składa się z różnych kategorii firm, które obsługują różne części łańcucha dostaw Gazu Ziemnego. Ponieważ Ropa Naftowa jest starszym przemysłem, wiele firm w ekosystemie Gazu Ziemnego oferuje swoje usługi dla obu gałęzi przemysłu.

Składają się na nie:

  1. Firmy poszukiwawcze- Firmy które robią badania geologiczne i określają lokalizacje mogące być bogate w Gaz Ziemny i Ropę Naftową.
  2. Producenci- Firmy kupujące prawa do wydobywania surowców mineralnych, drążą szyby i wydobywają Gaz Ziemny albo Ropę Naftową z ziemi.
  3. Przetwórcy Gazu Ziemnego- Oczyszczają gaz z wody, ciężki związków węgla, helu i innych chemikaliów aby zapewnić spełnienie standardów czystości Gazu Ziemnego przed wpompowaniem go do gazociągów przesyłowych.
  4. Firmy transportujące w rurociągach- Właściciele rurociągów którzy naliczają opłaty producentom za użycie ich linii transmisyjnych.
  5. Operatorzy magazynów- Magazyny podnajmują przestrzeń producentom gazu, którzy przechowują go tam przed wysłaniem do konsumentów.
  6. Lokalne Firmy Dystrybucyjne- LKFy zarządzają dostawą gazu z magazynów do konsumentów końcowych. Te firmy również naliczają opłaty za użycie swoich linii, samemu nie będąc właścicielami gazu ziemnego.

Podczas tego procesu, Producenci mogą zrzekać się własności Gazu Ziemnego/Ropy Naftowej wielu stronom transakcji przez kontrakty Futures albo inne umowy, nawet zanim zostanie wydobyty jeszcze ten surowiec.

Magazyn Gazu Ziemnego

Gdzie można je znaleźć?

Gaz Ziemny i Ropę Naftową można znaleźć w podziemnych złożach które były kiedyś aktywnymi zbiornikami wodnymi. Po wyschnięciu miliony lat temu, te baseny pozostawiły po sobie skamieliny, rośliny i inne zanieczyszczenia które pokryte zostały ziemią i skompresowane przez lata. W połączeniu z ciepłem pochodzącym z ziemmi, stały się Ropą Naftową albo Gazem Ziemnym, często będąc uwięzionymi w otaczających je formacjach skalnych.

Jak się je wydobywa?

W 2006 roku, firmy rozpoczęły wydobycie kilka kilometrów w głąb ziemi, a potem obróciły wiertła o 90 stopni w stronę złóż łupkowych lub wapniowych, gdzie uwięzione były ropa naftowa i gaz. Wpompowano wtedy mieszankę wody i chemikaliów w skały pod wysokim ciśnieniem, tworząc pęknięcie w skałach, co wydobyło uwięzioną w nich ropę i gaz. Pęknięcia tych skał z których wydobywał się gaz nazwano z języka angielskiego “fracking”, a w Polsce określa się to powszechnie wydobyciem z łupków.

To, co wydobyło się z odwiertu to mieszanka wody, Ropy Naftowej, Gazu Ziemnego i innych pierwiastków które były uwięzione w skałach i złożach.

Ten rozwój technologiczny doprowadził do zwiększenia ilości wydobywanego Gazu Ziemnego, rozróżnianego jako towar niezależny od Ropy Naftowej.

Czy ceny Ropy Naftowej i gazu ziemnego rosną i spadają razem?

Zrozumienie fluktuacji w relacjach Gazu Ziemnego do Ropy Naftowej pozwala na rozpoznanie związków między podażą, popytem a alokacją kapitału.

Tradycyjnie, ceny Gazu Ziemnego i Ropy Naftowej rosły wspólnie, ale od 2006 roku, gdy wprowadzono nowe metody wydobycia, Gaz Ziemny został uznany za samodzielny towar. Konsumenci przemysłow, którzy wcześniej polegali głównie na węglu albo na Ropie Naftowej, teraz mogą wykorzystać Gaz Ziemny jako źródło energii które może zasilić fabryki i wyprodukować elektryczność.

Konsumenci energii którzy mają możliwość aby przełączyć się pomiędzy Ropą Nafotwą albo Gazem Ziemnym według potrzeb, wybierają chętniej towar który będzie dla nich tańszy. Mogą na przykład wybrać Ropę Naftową zimą, gdy istnieje większe zapotrzebowanie na Gaz Ziemny dla domowego ogrzewania, a następnie przełączyć się na Gaz Ziemny latem gdy popyt spada.

Choć dawniej ceny Gazu Ziemnego i Ropy Naftowej rosły i spadały względnie synchronicznie, nowe metody wydobycia i zwiększony popyt konsumentów pokazały handlowcom, że nie są już ze sobą połączone. Handlowcy, którzy teraz postrzegają te dwa towary jako niezależne od siebie, mogą handlować kontraktami CFD aby wykorzystać możliwości ciągłej zmienności tych paliw bogatych w energię.

Ewolucja Gazu Ziemnego jako towaru

Gaz ziemny przeszedł drogę od niepotrzebnego nikomu produktu ubocznego wydobycia Ropy naftowej w szybach do wysoce poszukiwanego towaru. Jego użcyie jako bardziej eko-przyjazna alternatywa wobec Ropy Naftowej oraz jego niższa cena sprawiły, że stał się on ulubieńcem dostawców energii i użytkowników końcowych dla zasilania elektrowni, ogrzewania domów, gotowania, a nawet do suszenia ubrań.

Gaz Ziemny to szybko rozwijający się rynek wśród handlowców kontraktami CFD którzy postrzegają go jako niezależny towar o tych samych możliwościach handlowych co inne konkurencyjne towary. Wraz z upływem czasu, Gaz Ziemny i Ropa Naftowa oddalają się od siebie, tworząc rosnącą zmienność i rozpoczynając nową erę w handlu energią.

Potrzebujesz pomocy?
Wsparcie 24/7